VAN GOGH, VINCENT

VINCENT VAN GOGH 1VINCENT VAN GOGH 2(1853 Zundert, Hollânda – 1890 Paris, Fransa) Hollândalı ressam. Amcalarının resim ticaretiyle uğraşması, Van Gogh’un küçüklükten itibaren resim sanatıyla içli dışlı bir ortamda büyümesini sağladı. Resme yönelmeden önce birçok işe girip, çıkan Van Gogh on altı yaşına geldiğinde, resim basımıyla ilgilenen bir sanat yayımcısı olan Goupil & Cie şirketine çırak olarak girdi. Dört yıl sonra şirketin Londra şubesine tayin oldu. Bir süre sonra şirketten kovulan Van Gogh, Londra yakınlarında bir kasabada öğretmenlik yapmaya başladı; aynı zamanda, kilisede de vaaz veriyordu. Resim galericiliğinde ve öğretmenlikte, son olarak da vaaz verme işinde başarısız olması, girdiği bunalımı derinleştirdi.

Van Gogh 1880 yılında Brüksel’deki Güzel Sanatlar Akademisine girdi ama akademinin öğrenim ücretini karşılayamayınca ayrıldı. Birkaç yıl sonra bu kez de Antwerp Güzel Sanatlar Akademisine girdi ancak öğretmenlerin, çalışmalarını beğenmemesi üzerine şevki kırılarak oradan da ayrıldı.

Otuz üç yaşında, pek çok sanat dalında olduğu gibi resimdeki yenilik ve gelişimlerin de ağırlıklı yayılım merkezi olan Paris’e taşındı. Orada kardeşi Theo aracılığıyla birçok ressamla tanışıp onlardan yeni tarzlar öğrendi. Toulouse-Lautrec, Signac, Monet ve Gauguin gibi meslektaşları Vincent’i beğendi ancak ondaki yeteneği asıl fark eden kişi kardeşi Theo ve bazı yakın dostları oldu.

Vincent Paris’teyken boyalarını eski bir komüncü olan julien Tanguy’un dükkânından alırdı. Tanguy’a göre Vincent gibi genç yetenekler desteklenmeliydi. Vincent’in boyaları tabloları karşılığında aldığı da olur çünkü Tanguy’un dükkânının arkası aynı zamanda bir galeriydi. Bir ara Güney Fransa’da bir ressamlar kolonisi kurmayı düşündüyse de bunu gerçekleştiremedi. Açık havada resim yaparken geçirdiği bir kriz sonucunda bilincini kaybetti ve hafızasını yitirdi. Hayatının son yılında bunalımlardan kurtulamadı. Bir ara akıl hastanesine yattı ve aynı yıl yaşama veda etti. Ölümünden iki yıl sonra resimlerinin sergilenmesiyle ünü yayılan Van Gogh’un yaşarken satılan ilk ve tek tablosu “Kırmızı Üzüm Bağı”ydı. Sanatçının başlıca eserleri şöyle sıralanabilir. Su Kıyısında Köy (1640), İki Meşe (1641), Ren Manzarası (1646).www.Ansiklopedim.info