UGANDA

UGANDA BAYRAĞIUGANDA FİZİKÎ HARİTASIUGANDA SİYASÎ HARİTASIUGANDAResmî adı Uganda Cumhuriyeti’dir. Başkenti Kampala, nüfusu 23 500 000 (2000)’dur. Yüz ölçümü 235 880 km2 olan Uganda’nın yönetim biçimi cumhuriyettir.

Para birimi Şilin ve resmî dili İngilizce’dir. Halkın %66′sı Hristiyandır, %18′i yerel dinlere inanır ve %16′sı da Müslümandır. Orta Afrika’nın doğu kesiminde yer alan Uganda kuzeyde Sudan, batıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti (Zaire), güneyde Ruanda ve Tanzanya, doğuda Kenya ile komşudur. Kişi başına düşen millî gelir 1999 yılına göre 1060 $, ortalama insan ömrü de 45 yıldır. Uganda’nın başlıca kentleri; en büyük kenti başkent Kampala, Entebbe, Arua, Hoima ve Nimule’dir.

Ülke topraklarının büyük bölümünü geniş bir plâto kaplar. Batıda Ruwenzori Dağları, güneybatıda volkanlar görülür. En yüksek dağı 5109 m yüksekliği olan Eldon Dağı’dır. Bunun dışında başlıca dağları Ruwenzori Dağı (5119 m) ve Moroto Dağı (3084 m)’dır. En uzun ırmağı Albert Irmağı’dır. Başlıca gölleri Kyoga, George, Albert, Victoria ve Edward Gölü’dür. Ülkede yüksekliğin ve göllerin yumuşattığı tropik bir iklim hüküm sürer. Uganda’nın kuzeydoğusu kurak, batı ve güneybatısıysa yağışlıdır. Kuzey ve orta kesimlerinde ağaçlıklı savanlar vardır. Güneyde çayırlar arasında akasya ağaçlıklarına rastlanır.

Ülkenin başlıca doğal kaynakları, bakır ve kobalttır. Ülkede yetişen tarım ürünleri de kahve, pamuk, çay, mısır, muz ve şekerdir.www.Ansiklopedim.info