SWAZİLAND

SWAZİLAND BAYRAĞISWAZİLAND FİZİKÎ HARİTASISWAZİLAND SİYASÎ HARİTASISWAZİLANDResmî adı Swaziland Krallığı’dır. Başkenti Mbabane olan ülkenin nüfusu 1 004 072 kişi (2000), yüz ölçümü 17 360 km2dir. Yönetim biçimi Meşrutî Monarşidir. Güney Afrika’da, Hint Okyanusu kıyısı yakınlarında yer alan ülkenin kuzeyinde, güneyinde ve batısında Güney Afrika Cumhuriyeti, doğusunda da Mozambik bulunur. Para birimi Lilangeni, resmî dili Sisvati ve İngilizcedir. Ülkenin başlıca kentleri; Mbabane ve Lobamba’dır. Kişi başına düşen ulusal gelir 4200 $ (1999), zorunlu eğitim süresi 7 yıl, ortalama ömür ise 58 yıldır.

Ülke toprakları batı-doğu doğrultusunda alçalır ve doğuda tekrar yükselerek plâtoya dönüşür. Doğu kesimlerde astropik iklim egemendir. Batı kesimlerdeyse ılıman bir iklim vardır. Batı kesimleri çayırlarla kaplıdır. Doğudaki alçak kesimlerde de ağaçlık savanlar görülür. Doğal kaynakları; asbest, demir, kömür ve kereste, tarım ürünleri şeker, mısır, pamuk, pirinç, Hindistan cevizi ve turunçgillerdir.

En büyük kenti Mbabane, en yüksek noktası Emlembe (1860 m), başlıca akarsularıysa Lomati, Usutu, Mkondo, Umbeluzi ve Komati ırmaklarıdır.www.Ansiklopedim.info