SLOVENYA

SLOVENYA BAYRAĞISLOVENYA FİZİKÎ HARİTASISLOVENYA SİYASÎ HARİTASISLOVENYAResmî adı Slovenya Cumhuriyeti’dir. Başkenti Lubliyana olan ülkenin, nüfusu 1 970 056 kişi (2000), yüz ölçümü 20 250 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Dinar, resmî dili Slovence’dir. Halkın %98′i Hristiyan, %2′si de diğer dinlere mensuptur. Doğu Avrupa’da yer alır. Komşuları, kuzeyde Avusturya, kuzeydoğuda Macaristan, doğuda ve güneyde Hırvatistan, batıda İtalya’dır. Kişi başına düşen ulusal gelir, 10 900 $, zorunlu eğitim süresi 8 yıl, insanların ortalama ömrüyse 73 yıldır.

En büyük kenti, Lubliyana, en yüksek dağı, Triglav (2863 m)’dır. Başlıca akarsuları, Drina, Mura, Kolpa ve Sava ırmaklarıdır. Slovenya, yüzey şekilleri bakımından dört bölgeye ayrılır: Sloven Alpleri, güneybatıdaki Karst, İstria kıyısı, Alp eteklerindeki ovalar ve tepeler. Ülkenin kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi, plâtolar ve ovalarda sıcak yazlar ve soğuk kışlarla belirlenen kara iklimi egemendir.

Ülkenin doğal kaynakları; linyit kömürü, kurşun, çinko, cıva, uranyum ve gümüştür. Tarım ürünleri, patates, kenevir ve ketendir. Ülkede koyun ve sığır da yetiştirilir. Endüstrisi, turizm, orman işletmeciliği, demir-çelik sanayii, madencilik, metalürji, elektronik ve tekstile dayalıdır. Başlıca kentleri, Lubliyana, Maribor, Kranj ve Celje’dir.www.Ansiklopedim.info