MAURITIUS

MAURITIUS BAYRAĞIMAURITIUS FİZİKÎ HARİTASIMAURITIUS SİYASÎ HARİTASIMAURITIUSResmî adı Mauritius Cumhuriyeti‘dir. Başkenti Port Louis olan ülkenin nüfusu, 1 196 172(2000) kişi, yüz ölçümü 2040 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Rupi, resmî dili İngilizcedir. Halkın %16′sı Müslüman, %51′i Hindu, %30′u da Hristiyandır.

Hint Okyanusu’nda, Madagaskar’ın 800 km doğusunda yer alır. En yakın komşusu batıda Madagaskar’dır. Mauritius’ta kişi başına düşen ulusal gelir, 10 400 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 7 yıl, insanların ortalama ömrü de 70 yıldır.

Ülkenin en büyük kenti, Port Louis ve en yüksek noktası da Petite Riviére-Noire (826 m)’dir. Başlıca ırmakları, Büyük Güneydoğu ve Büyük Kuzeybatı’dır. Mauritius gerçekte etrafı mercan kayalıklarıyla kaplı bir mercan adasıdır. Ülkenin orta bölgesinde bir plâto yer alır.

Mauritius’un doğal kaynağı balıktır. Başlıca tarım ürünleri, şeker kamışı ve çaydır. Endüstri alanında pek gelişmemiş olan ülkenin gelişmeye açık ciddî bir turizm potansiyeli vardır. Başlıca kentleri, Port Louis Grand Bare, Triolet, Moka, Rose Belle,Souillac, Grand Riviere Noire dur.www.Ansiklopedim.info