GANDHİ, MOHANDAS KARAMÇAND

MOHANDAS KARAMÇAND GANDHİ(1869 Porbandar, Gucerat – 1948 Delhi, Hindistan) Lâkabı, yüce ruhlu anlamına gelen “Mahatma” olan Hintli felsefeci ve siyaset adamı. Hindistan’daki İngiliz yönetimine karşı gelişen Hint milliyetçiliğinin önderi. Bağımsız Hindistan’ın kurucusu olarak kabul edilir.

Porbandar, Gucerat’ta Vaşiya Kastı’ndan bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi.1888-1891 yılları arasında Londra’da hukuk öğrenimi gördükten sonra, iki yıl Bombay ve Rackot kentlerinde avukatlık yaptı. 1893-1914 yılları arasında Güney Afrika’da da avukat olarak çalıştı. Burada ırkçı Apartheid rejiminin ırk ayrımı politikalarına maruz kalan Hintli göçmen işçiler için çalıştı.

Gandhi’nin Güney Afrika’da geçirdiği yıllarda oluşturduğu ideolojisinin temellerini, şiddet karşıtlığı, sivil itaatsizlik, pasifizm, uzlaşmacılık, çilecilik, Asya milliyetçiliği, Hinduizm akımının dinsel mistik ögeleri, dinlere saygı ve teknoloji karşıtlığı oluşturur. 1915′te Hindistan’a dönen Gandhi on binlerce Hintli tarafından, Hint milliyetçiliğinin simgesi olarak karşılandı. İngiliz sömürgeciliğine karşı Hint millî hareketinin, 1919-1948 yılları arasındaki en önemli lideri oldu.

Hindistan’da olduğu yıllar boyunca İngiliz emperyalizmine karşı pasif ve uzlaşmacı bir çizgi izleyen Gandhi, gerçekleşen birçok millî bağımsızlık yanlısı ve emekçi eylemlerinden doğan kurtuluş fikrini, olgun bir fikir olarak göremedi. Avrupa ürünlerini boykot, sivil itaatsizlik gibi eylemler gerçekleştiren Gandhi, ayaklanmaya ve ulusal kurtuluş için savaşa karşı oldu. 30 Ocak 1948′de radikal-milliyetçi bir Hintli tarafından gerçekleştirilen suikast sonucu hayatını kaybetti.www.Ansiklopedim.info