DREISER, THEODORE

THEODORE DREISER(1871 Indiana, ABD – 1945 California, ABD) Amerikalı yazar. Kolejde birkaç yıl okuduktan sonra işçilik yapmak üzere Chicago’ya gitti. Bu kentte kısa bir süre gazeteci olarak çalıştı. New York’ta dergi yayımcılığına başladı. İlk romanlarında başarısız oldu, ama Bir Amerika Trajedisi ile büyük ün ve paraya kavuştu. Bazı eleştirmenlerce modern Amerikan roman edebiyatının babası olarak nitelendirildi.

Bir gazetede muhabirlik yapan Dreiser, zamanla Chicago’nun cehennemi andıran köşelerini de tanıdı. Bir yanda dünyada eşini görmediği bir zenginliğin ihtişamına, öte yanda gecelerini kentin kenar mahallelerindeki yıkık dökük barakalarda geçiren işçilerin yaşamına tanık oldu. Gazeteciliği, gözlerini yükselme ve her ne pahasına olursa olsun para sahibi olma tutkusu bürümüş bireyleri yakından tanımasını sağladı. Zamanla “Amerikan düşü”ne ilişkin edindiği olumlu izlenimler değişime uğradı. Egemen sınıftan olanların acıma duyguları yoktu. Mülkiyeti güvence altına alan tüm yasalar, gerçekte doğrudan doğruya zenginlerin yararları gözetilerek yapılmıştı. Senato ve Kongre, milyarderlerce yönetiliyordu. Ülkenin her yerine yayılmış eşitsizliği ve adaletsizliği kendi çalıştığı gazetede tanıma olanağı buldu. Gazetesinin başyazıları, fırsat eşitliğinden, toplumsal adaletten, insan haklarından söz ederken “gazete bürosunda böyle şeylerin sözü bile edilmiyordu…”

Dreiser; oyunlar, denemeler, öyküler, röportajlar ve otobiyografik nitelikte yapıtlar da yazdı.

Başlıca yapıtları şunlardır:
Romanları; Sister Carrie (1900), Jannie Gerhardt (1911), The Financier (1912), Dev (1914), The Stoic (1947), Deha (1915), Bir Amerikan Trajedisi (1925), The Aspirant (1929), The Bulwark (1946).www.Ansiklopedim.info