BLOK, ALEKSANDR ALEKSANDROVİÇ

A. ALEKSANDROVİÇ BLOK(1880 Petersburg, Rusya – 1921 Petersburg, Rusya) Rus şairi ve yazarı. Babası hukuk profesörü, anneside yazar ve çevirmendi. Annesiyle babasının boşanmalarından sonra, Moskova yakınlarındaki bir çiftlikte yaşadı. Felsefe öğrenimi gördü. Batı Avrupa’yı dolaştı. Cepheye gitti. Devrimden sonra Moskova’da tiyatro yönetmenliği yaptı.

Eleştirmenlere göre Blok, Rusya’da sembolizmi doruğa ulaştırdı. 1901-1906 yılları arasında yazdığı şiirlerde, umutların umutsuzluğa dönüştüğü karamsar tablolar çizdi. Güzel Bir Kadın Üzerine Dizeler, Kent ve Neznakomna adlı yapıtlarını bu dönemde yazdı.

1903 yılında mistik eğilimleri benimsedi. Gorod başlığı altında topladığı şiirleriyle sanatında olgunluk düzeyine ulaştı. Kar Maskesi adı altında topladığı şiirleriyle, taklit edilmesi olanaksız stilini oluşturdu. Dizelerin müziksel uyumunu müthiş bir betimleme gücüyle birleştirdi.

Yaşamında tiyatronun önemli bir yer tutması nedeniyle, çeşitli oyunlar kaleme aldı. Tiyatro eleştirilerine ilişkin yazılar yazdı. Oyunları zamanın tiyatrosu açısından büyük önem taşıdı. Kendi yapıtlarının yanı sıra, Fin ve Letonya edebiyatlarının yapıtlarını Rusçaya çevirdi.

Başlıca yapıtları şunlardır:
Oyunları; Alandaki Kral (1906), Yabancı (1906); şiirleri; Gizemli Dünya (1909), Harp ve Kemanlar (1908), Karmen (1914), Ceza (1908), İskitler (1918), Onikiler (1918).www.Ansiklopedim.info