NESİN, AZİZAZİZ  NESİN 1AZİZ NESİN 2(1915 İstanbul – 1995 İstanbul) Türk mizah yazarı. Asıl adı Mehmet Nusret’tir. Türk edebiyatının en verimli mizah yazarı olarak ün yaptı.

Kuleli Askerî Lisesini, Harp Okulunu ve Askerî Fen Okulunu bitirdi. İki yıl Güzel Sanatlar Akademisinde okudu. 7 yıl istihdam subaylığı yaptı. Yedigün dergisinde Vedia Nesin imzasıyla şiirler yazdı. Askerken yazdığı şiirlerinde Aziz Nesin takma adını kullandı. 1944′te askerlikten çıkarıldı. Ordudan ayrılınca Sabahattin Ali ile birlikte Marko Paşa adlı mizah gazetesini çıkardı. Bu dergi kapatılınca (biri kapatılınca diğerini çıkarmak şeklinde) Merhum Paşa, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Medet, Baştan, Yeni Baştan dergilerini çıkardı. Yazıları yüzünden 10 ay hapis ve 13 ay sürgün cezasına çarptırıldı.

Kemal Tahir’le Düşün yayın evini kurdular; ama başarılı olamadılar. Bunun üzerine günlük gazetelerde fıkra, mizah dergilerinde öyküler yazmaya başladı. 1962′de çıkardığı Zübük adlı mizah gazetesi uzun ömürlü olmadı.

1972′de kitaplarının ve oynanacak oyunlarının telif haklarıyla yürüyecek Nesin Vakfını kurdu. Vakıf, çocukları okutmayı ve meslek sahibi yapmayı amaç edindi.

1993′te Aydınlık gazetesini çıkarmaya başladı, gazetede başyazılar yazdı.

Ülkemizin en ünlü mizah yazarı oldu, dünya çapında ün yaptı. Türkiye’de ve yabancı ülkelerde birçok ödül kazandı. Aldığı uluslar arası ödüllerin bazıları şunlardır: Altın Palmiye (İtalya, 1956, 1957), Altın Kirpi (Bulgaristan, 1966), Krokodil (SSCB, 1962), Lotüs (Filipinler’in başkenti Manila’da Asya-Afrika Yazarlar Birliği Ödülü), (TDK Ödülü 1970), Hiter Petar Ödülü, (Bulgaristan, 1975).

Toplumun aksayan yönlerini, bireylerin tutarsız davranışlarını, yergiye elverişli siyasal ve toplumsal olayları abartarak ve söz oyunlarıyla süsleyerek karikatürize ettiği yerli tipleri alaya aldı. Yalın dili ve akıcı anlatımı, okuyucuyu rahatlıkla sürükleyip götürdü. Pek çok yazınsal türde başarılı eserler ortaya koydu.

Başlıca yapıtları şunlardır:
Öyküleri; Geriye Kalan, İt Kuyruğu, Fil Hamdi, Yedek Parça, Damda Deli Var, Koltuk, Kazan Töreni, Toros Canavarı, Deliler Boşandı, Ölmüş Eşek, Hangi Parti Kazanacak, Havadan Sudan, Bay Düdük, Nazik Alet, Gıdıgıdı, Aferin, Kördöğüşü, Mahmut ile Nigâr, Gözüne Gözlük, Ah Biz Eşekler, Yüz Liraya Bir Deli, Bir Koltuk Nasıl Devrilir, Biz Adam Olmayız, Sosyalizm Geliyor Savulun, İhtilâli Nasıl Yaptık, Rıfat Bey Neden Kaşınıyor, Yeşil Renkli Namus Gazı, Bülbül Yuvası Evleri, Vatan Sağolsun Yaşasın Memleket, Maçinli Kız İçin Ev, Nah Kalkınırsın; romanları; Kadın Olan Erkek, Gol Kralı Sait Hopsait, Erkek Sabahat, Saçkıran, Zübük, Şimdiki Çocuklar Harika, Tatlı Betüş; anıları; Bir Sürgünün Hatıraları, Böyle Gelmiş Böyle Gitmez, Poliste, Yokuşun Başı, Salkım Salkım, Asılacak Adamlar, Rüyalarım Ziyan Olmasın, Soruşturmada, Korkudan Korkmak; şiirleri; Sondan Başa, Ölüme Beş Kala, Kendini Yakalamak, Hoşçakalın; masalları; Memleketin Birinde, Hoptrinam, Uyusana Tosunum; fıkraları; Nutuk Makinesi, Az Gittik Uz Gittik, Merhaba; oyunları; Biraz Gelir misiniz? Bir Şey Yap Met, Toros Canavarı, Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı, Üç Karagöz Oyunu, Tut Elimden Rovni, Hadi Öldürsene Canikom, Barbaros’un Torunu, Hakkımı Ver Hakkı, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Azizname.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa