UZAYDA YAŞAMUZAYDA YAŞAMKütle çekiminin az olduğu bir ortamda, Dünya yörüngesindeki bir uzay aracının içinde yaşam. Astronotlar, uzayda yemek yerken dikkatli olmak zorundadırlar. Yedikleri şeyler, yer çekimi çok az olduğu için havalanabilir. Uzayda yenen yemeklerin çoğunun suyu alınmıştır. Böylece yiyecekler daha hafif çeker. Astronotlar, torba içindeki yiyeceğe su ekleyip bunları karıştırarak yemek yerler. Uzay aracında buzdolabı olmadığı için yemeğin yanında içilebilecek soğuk içecekler de yoktur.

Yemek dışında uyumak da zor olur. Bazı astronotlar, uzay aracı içinde bir yere asılı kalmadan uyumayı tercih ederler. Bazı astronotlar da fermuarlı bir tulum içinde asılı kalarak uyur.

Temizlenmek de çok kolay bir işlem değildir. Uzay aracında duş ya da banyo yoktur. Bu yüzden astronotlar süngerlerle yıkanırlar. Tüm çöp ve atıklar torbalanmak zorundadır. Torbalanan atıklar Dünya’ya yollanır. Tuvalet banyodan biraz daha kolaydır. Klozet vakumlu olduğu için artıklar vakumla toplanır.

Uzayda, bunların dışında her gün yapılması gereken en önemli etkinlik spordur. Yer çekimi çok az hissedildiğinden, insan bedeni kas ve kemik dokusunu kaybetmeye başlar. Astronotlar bedenlerini güçlü tutabilmek için egzersiz yaparlar.

İLGİLİ KONULAR

Uzay İstasyonuArkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa