ORTOPEDİORTOPEDİVücutta, kemikler, eklemler, kaslar, kirişler, sinirler gibi hareketi sağlayan organların bozukluklarını düzelten, tedavi eden cerrahî dalı. Eskiden yalnızca çocuklardaki vücut kusurlarının düzeltilmesi konusuyla ilgiliydi. Günümüzde kemikler, kaslar, sinirler ve eklemlerdeki oluşum bozukluklarının düzeltilmesi de ortopedinin uğraş alanına girer.

Zaman zaman bir kemiğin kırılması ya da bir kasın gerilmesi dışında, çocukların çoğunun kaslar, kemikler ve eklemleriyle ilgili ciddî sorunları olmaz. Yine de çok sayıdaki gelişme modelleri, okul öncesi yaştaki çocuklarda görülebilir.

Düztabanlık ya da içe basma gösteren parmaklı ayak durumu, bacak çarpıklığı ve yay bacaklılık, çoğu çocuğun bacak gelişiminin normalde izlenen örnekleri süresince geçirdiği aşamalardır. Örneğin, bebeklerin ayak parmakları içeriye doğru bükülmeye eğilim gösterir, ayakların düztaban olduğu görülür. Bunun nedeni, bu dönemdeki çoklukların şişmanlığıdır. Ne var ki çocuk zayıfladıkça kemerler 5 yaşına kadar belirginleşir. Benzer şekilde bacaklar, doğumdan yaklaşık 2 yaşına kadar geçen süre içerisinde, alışıldığı üzere yavaşça eğilir. Yeni yürümeye başlayan çocuğun bacakları çoğu zaman zıt yönde haddinden fazla eğilir ve 3 yaşına kadar çarpık bacaklı bir görünüm verir. Normalde bacaklar 7 yaşına kadar düzelir. Bu değişmeler okul çağı süresince devam etse de, ender olarak tedaviye gereksinim duyar. Genellikle bunların nedeni hastalık değildir.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa