ULUSAL MARŞLARYurtseverlik duygusunu işleyen marşlar hükûmet tarafından onaylanmış ya da halk tarafından benimsenmiş sözlü müziklerdir. İngiltere’de on sekizinci yüzyılın ortalarından bu yana kraliyet törenlerinde söylenen ve 1825′te ulusal marş ilân edilen “God Save the Queen” (Tanrı Kraliçeyi Korusun), en eski ulusal marştır.

On dokuzuncu yüzyılda ve yirminci yüzyılın başlarında Avrupa’da birçok ulusal marş bestelenmiştir. Haydn, Avusturya’nın ilk ulusal marşı “Gott Erhalte Franz den Kaiser”in (1797; Tanrı İmparator Franz’ı Korusun) bestecisidir. 1922′de Alman ulusal marşı olarak kabul edilen “Deutschland, Deutschland Über Alles” (Almanya, Herşeyin Üstünde Almanya) yine Haydn’ın bestesidir. ABD’nin ulusal marşının adı “The Star-Spangled Banner” (Yıldızlarla Bezeli Bayrak)’tır. Fransız ulusal marşı “La Marseillaise” (Marsilyalı) 24 Nisan 1792 yılında yazılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan İstiklâl Marşı’nın söz yazarı Mehmet Âkif ve bestecisi Osman Zeki Üngör’dür. 25 Mart 1921′de TBMM’de büyük bir çoğunlukla kabul edilmiş ve ulusal marşımız olmuştur.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa