ST. VİNCENT ve GRENADİNEST. VİNCENT ve GRENADİNE BAYRAĞIST. VİNCENT ve GRENADİNE FİZİKÎ HARİTASIST. VİNCENT ve GRENADİNE SİYASÎ HARİTASIST. VİNCENT ve GRENADİNEResmî adı St. Vincent ve Grenadine’dir. Başkenti Kingstown olan ülkenin nüfusu, 121 188 kişi (2000), yüz ölçümü 390 km2dir. Yönetim biçimi İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi, bağımsız parlâmenter devletidir.

Ülkenin para birimi Doğu Karayip doları, resmî dili İngilizcedir. Halkın geneli Hristiyandır. Doğu Karayipler’de yer alır. Bir ada devletidir. Deniz ötesi komşuları; kuzeyde St. Lucia, doğuda Barbados, güneyde Grenada’dır. Kuzeyde Avusturya, kuzeydoğuda Macaristan, doğuda ve güneyde Hırvatistan, batıda İtalya komşularıdır. Kişi başına düşen ulusal gelir 2600 $’dır. İnsanların ortalama ömrü ise 73 yıldır.

En büyük kenti, Kingstown, en yüksek dağı, Soufriere (1234 m)’dır. Volkanik bir ada olan Saint Vincent’in üzerinde sık ormanlarla kaplı bir dağ sırası uzanır. Tropik bir iklime sahip olan ülke yoğun ormanlarla kaplıdır.

Ülkenin doğal kaynakları; linyit kömürü, kurşun, çinko, cıva, uranyum, gümüştür. Tarım ürünleri, muz, Hindistan cevizidir. Endüstri ürünleri tarım ve turizmdir. Başlıca kentleri, Kingstown, Chateaubelair, Port Elizabeth ve Fancy’dir.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa