ST. LUCİAST. LUCİA BAYRAĞIST. LUCİA FİZİKÎ HARİTASIST. LUCİA SİYASÎ HARİTASIST. LUCİAResmî adı Saint Lucia (Santa Lucia)’dır. Başkenti Castries, nüfusu 155 678 kişidir (2000). Yüz ölçümü 622 620 km2 olan ülkenin yönetim biçimi cumhuriyettir.

Para birimi Doğu Karayip doları, resmî dili İngilizce ve Fransızca yerli dilleri karışıktır. Halkın çoğu Hristiyan olan Saint Lucia, Doğu Karayipler’de, Windward adalarından büyüklük açısından ikinci sırada olan adadır. En yakın komşuları, kuzeyde Martinik, güneybatıda St. Vincent ve Grenadine’dir. Kişi başına düşen ulusal gelir 1999 yılına göre 4300 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 10 yıl olan Santa Lucia’da ortalama ömür 70 yıldır. Başlıca kentleri; Castries, Soufriere ve Vieux Fort’dur. Volkanik kökenli, dağlık bir ada olan Santa Lucia’da en yüksek dağ 950 m ile Gimie Dağı’dır. Tropikal bir iklim egemendir. Ortalama sıcaklık 26°C’dir.

Yüksek kesimlerde yağmur ormanlarına rastlanır. Başlıca doğal kaynakları ormanlar mineraller ve jeotermal potansiyeldir. Ülkede yetişen tarım ürünleri muz ve Hindistan cevizidir. Endüstrisi; tekstil, turizm ve Hindistan cevizi yağı üretimi alanlarında gelişmiştir.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa