SRİ LANKASRİ LANKA BAYRAĞISRİ LANKA FİZİKÎ HARİTASISRİ LANKA SİYASÎ HARİTASIResmî adı Sri Lanka Sosyalist Cumhuriyeti’dir. Başkenti Kolombo olan ülkenin nüfusu 19 355 053 kişi (2000), yüz ölçümü 65 610 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Sri Lanka rupisi, resmî dili Sinhala’dır. Halkın %69′u Budist, %15′i Hindu, %7′si Hristiyan, %7′si Müslümandır. Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güneydoğu kıyıları açıklarında ada yer alır. En yakın komşusu kuzeybatıda Hindistan’dır. Ülkenin kişi başına düşen ulusal geliri 2600 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 11 yıl, insanların ortalama ömrü 72 yıldır.

En büyük kenti Kolombo, en yüksek dağı Pidurutalagala Dağı’dır (2524 m). Başlıca akarsuları Mahaweli, Kelani, Kalu, Walawe ve Kirindi ırmaklarıdır.

Ülkenin kuzey yarısı düzlüktür. Güneydeki iç kesimlerde yer yer dağlar ve tepeler görülür. Sıcak ve yüksek nem oranlı ekvator iklimi egemendir. Kuzeydoğusu kurakçıl karışık ormanlarla kaplıdır. Doğuda savan benzeri çayırlıklar görülür.

Doğal kaynakları, grafit, değerli taş, fosfat, kereste ve kauçuktur. Çay, Hindistan cevizi, pirinç üretimi yapılır. Tarım ürünleri, pamuk, tahıl, zeytin, meyve ve sebzedir. Endüstri ürünleri, kontrplâk, kâğıt, unculuk, kimya, tekstildir. Başlıca kentleri, Kolombo, Kandy, Moratuwa ve Jaffna’dır.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa