ZAİREZAİRE BAYRAĞIZAİRE FİZİKÎ HARİTASIZAİRE SİYASÎ HARİTASIResmî Adı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’dir. Başkenti Kinsaşa olan ülkenin nüfusu 51 987 773 kişi (2000), yüz ölçümü 2 334 860 km2, yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Zaire yeni, resmî dili Fransızca’dır. Halkın %70′i Hristiyan, %10′u Müslüman, geriye kalan %20′lik kesimse, yarı yarıya olmak üzere, geleneksel dinlere ve diğer dinlere mensuptur. Orta Afrika’da yer alan ülkenin batısında Kongo; kuzeyinde Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan; doğusunda Uganda, Ruanda, Burundi ve Tanzanya; güneyindeyse Angola ve Zambiya bulunur. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 710 $, zorunlu eğitim süresi 6 yıl, ortalama ömür 52 yıldır.

Zaire’nin orta kesimini ülke topraklarının beşte üçünü oluşturan geniş Kongo Nehri Havzası kaplar. Güneyde yüksek plâtolar, doğuda yüksek Ruwenzori Dağları yer alır.

Ülkenin en büyük kenti, başkent Kinsaşa’dır. Ülkedeki en uzun yükselti olan Margherita Dağı’nın dışında başlıca dağları Mitumba Sr. Dağları ve Karisimbi Dağı’dır (4057 m). Zaire’nin en büyük gölü Tanganyika Gölü, başlıca ırmakları da Kongo, Lomela, Lulonga, Lubefu, Luema ve Kasai’dir.

Nemli tropik iklimin egemen olduğu Zaire’nin orta havzasındaki yağmur ormanları, doğu ve güneydeki yüksek plâtolarda yerini savanlara bırakır.

Ülkenin doğal kaynaklarını; kobalt, bakır, kadmiyum, altın, gümüş, kalay, çinko, demir, manganez, uranyum ve radyum oluşturur. Başlıca tarım ürünleri; kahve, pirinç, şeker kamışı, muz, manyok, çay, kakao, palmiye, hurmadır. Ülkenin başlıca kentleri; Kinsaşa, Lubumbashi, Mbuji-Mayi, Kisangani ve Kananga’dır.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa