SABA, ZİYA OSMANZİYA OSMAN SABA(1910 İstanbul – 1957 İstanbul) Türk şairi. Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra, Cumhuriyet gazetesinde çalışmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yüksek öğrenimini yaptı. Emlâk Kredi Bankasında, Millî Eğitim basım evinde çalıştı. Varlık yayın evinde çalışırken kalp hastalığından öldü.

İlk şiirini lise öğrencisiyken Servet-i Fünun-Uyanış dergisinde yayımladı. Genç şair ve yazarlarla birlikte Meş’ale dergisini çıkardı. Yedi Meş’ale topluluğunun doğmasını sağladı. Dergi kapanınca, Milliyet gazetesinde ve İçtihat dergisinde yazdı. Daha sonra da Varlık’ta yazdı. Yedi Meş’ale’den sonra, daha da güçlenmiş olarak Yeni Şiir Akımını benimsedi. Ancak konu olarak kendini yenileyemedi. Çocukluk özlemi, ev ve aile bağlılığı, barış umudu gibi bireysel duyguları işledi. Alın yazısına boyun eğmiş bir anlayış sergiledi. Anlatımı açık, duru ve özgündü.

Başlıca yapıtları şunlardır:
Şiir kitapları; Sebil ve Güvercinler (1943), Geçen Zaman (1947), Nefes Almak (1957), öykü kitapları; Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi (1952), Değişen İstanbul (1959).Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa