ZAPATA, EMİLİANO



(1879 Anenecuilco, Meksika – 1919 Morelos, Meksika) Meksikalı devrimci ve halk kahramanı. Zapata, at yetiştirip satan bir köylünün oğluydu. Babasının ölümünden bir yıl sonra büyük toprak sahiplerine karşı protesto hareketine katıldı ve tutuklandı. Ancak affedildikten sonra da bu mücadeleyi sürdürdü ve askere alındı. Altı ay askerlikten sonra 1909′da köylüleri tarafından köy savunma kurulunun başkanlığına getirildi. Francisco Madero’nun yanında Meksika diktatörü Porfirio Diaz’a karşı ayaklanmalara katıldı. 1911′de komutasındaki birlikle Cuautla kentini ele geçirdi. Kasım 1911′de başkanlığa seçilen Madero ile yaptığı görüşmelerden sonuç alamayınca Ayala Plânı olarak bilinen programı hazırladı. Bu programa göre yeniden seçim yapılacak ve büyük toprak sahiplerinin elindeki çiftliklerin üçte biri kamulaştırılacaktı.

1914′te başlayan iç savaş sırasında Zapata yaklaşık 25 bin kişiyi bulan ve Güney Kurtuluş Ordusu olarak adlandırılan birliklere Mexico’yu işgal etme emrini verdi. Zaferin ardından toprak dağıtımını sağlamak amacıyla tarım komisyonları kurmaya girişti. Ülkenin ilk tarım kredi kuruluşu olan Tarım Kredi Bankasını kurdu. Ayrıca Morelos’taki şeker plântasyonlarını kooperatifler biçiminde örgütlemeye çalıştı. Nisan 1915′te kendini ziyaret eden ABD Başkanı Wilson’ın özel temsilcisinden Wilson’ın da kendi heyetini kabul etmesini istedi ancak ABD Carranza hükûmetini tanımayı sürdürdü.

1917′de gerilla saflarına katılacağını bildiren bir albayla Chinemeca adlı çiftlikte görüşmeye giden Zapata, çiftlikte gizlenmiş askerlerce öldürüldü. Sonradan Meksika Devriminin en önemli halk kahramanı olarak tarihteki yerini alan Zapata aynı zamanda 20. yüzyıldaki en büyük köylü hareketinin de lideri olarak kabul edilir.



Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa