MEMELİLERMANDAKURTKİRPİTARLA FARESİSıcakkanlı, tüylü ve yavrularını süt salgılayan bezleriyle besleyen hayvanların oluşturduğu sınıfa verilen ad. Günümüz memelileri arasında insanı, maymunları, kedileri, yarasaları, köpekleri, kaplanları, fareleri, filleri, gorilleri, pandaları, atları, balina ve yunusları sayabiliriz.

Memeliler çift (büyük ve küçük dolaşım) ve karmaşık bir dolaşım sistemine sahiplerdir. Sıcakkanlı hayvanlardır. Beden sıcaklıklarını belli bir düzeyin üzerinde tutabilmek için oldukça fazla beslenmeleri gerekir. Ama beslenme biçimleri türler arasında çok çeşitlilik gösterir. Memelilerin büyük bir çoğunluğu otçuldur; etçil memeli türlerinin sayısı azdır.

Memelilerin bedenleri kural olarak kıllarla örtülüdür. Genç bireyler ana sütüyle beslenirler. Hepsinde süt bezi vardır. Birkaç istisna dışında hepsi doğururlar. Genellikle bacak şeklinde oluşmuş dört üyeleri vardır. Bu üyeler kol (insanda), kanat (yarasalarda) ve yüzgeç şeklinde (yunus ve balinalarda) gelişmiş de olabilir. Solunumda diyafram etkili bir biçimde kullanılır. Alt çeneleri bir çift kemikten oluşmuştur. Orta kulaktaki kemikler üç parçadır. Birkaç istisna dışında hemen hepsinde 7 boyun omuru vardır. Bugüne değin memeliler sınıfına ait yaklaşık 4650 tür tanımlanmıştır.

İLGİLİ KONULAR

Etçil Memeliler, Otçul Memeliler, Hepçil, Kemirici Memeliler, Sucul Memeliler, Uçan MemelilerArkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa