İBNİ RÜŞTİBNİ RÜŞT 1İBNİ RÜŞT 2(1126 Cordaba, İspanya – 1198 Marekeş, Fas) İslâm gelenekleriyle Yunan düşüncesini bütünleştiren büyük din felsefecisi. Asıl adı Ebu’l-Velid Muhammet bin Ahmet bin Muhammet bin Rüşt’dür. 1126 yılında Endülüs’ün Cordoba kentinde doğdu. 1198 yılında Fas’ın başkenti Marekeş’te öldü.

Gençliğinde felsefe, matematik, fıkıh, tıp ve kelâm konularıyla uğraşmıştır. Uzun yıllar hekimlik yaptıktan sonra, zamanını, Aristoteles felsefesiyle uğraşarak geçirmiştir. İbni Rüşt, İslâm gelenekleriyle yunan düşüncesini bütünleştiren bir din filozofudur.

Genç yaşta Mağribe gitti. Burada bulunan Muvahhidiler hükümdarından yakın ilgi gördü. Uzun süre Mağrib’te kalan İbni Rüşt’e Aristoteles’in eserlerini açıklama görevi verildi. Ayrıca hükümdarın özel doktorluğunu da yaptı. Hayatının son yıllarına doğru yeni hükümdarla arası açıldı. İbni Rüşt, bunun üzerine saraydaki görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Daha sonra çevresinde bulunan öğrencileri ondan ayrıldılar.

İbni Rüşt, Avrupa’da Aristoteles’in en büyük açıklayıcısı olarak bilinir. Onun düşünceleri “İbni Rüştcülük” olarak tanımlanan felsefe akımıyla, yüzyıllarca etkisini sürdürmüştür.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa