DİŞ GICIRDATMAUyku sırasında dişleri sıkma, gıcırdatma ve çeneyi kenetleme. Bruksizm de denir. Normal olmayan bir durumdur ve çok rahatsız edici sesler ortaya çıkar. Uyku sırasındaki diş gıcırdatma o denli sesli olur ki, kişi uyanıkken aynı sesi çıkaramaz. Stresin, diş gıcırdatmanın en önemli nedeni olduğu düşünülmektedir.

Diş gıcırdatmanın şiddeti ve sıklığı, dişlere zarar verecek boyutlara ulaşabilir. Sürekli birbirine sürtünen dişlerin mineleri zarar görür ve dişlerin boyları kısalır. Köklerinde basınçtan dolayı kistik oluşumlar ortaya çıkar. Dişi, çene kemiğine bağlayan bağlarda gevşemeler olur ve bu yüzden dişlerde sallanmalar başlar.

Diş eti dokuları da zarar görür. Dokunulduğunda kanar ve gitgide koyu renkli bir görünüm alırlar. Ayrıca çene eklemindeki kıkırdak dokudaki tahribat yüzünden eklem şikâyetleri ortaya çıkar. Eklem şikâyetlerini oluşturan nedenlerden biri de sürtünmeyle kısalan diş boylarıdır. Diş boylarının kısalması belirgin hâle gelince hastanın dış görünümünü de etkiler.

Çözümü, stresi ortadan kaldırmak ya da dişleri korumaya almaktır. Dişlerin korunması için; ağza, kişiye özel yapılan, silikondan yapılmış bir gece plağı takılması tavsiye edilir. Bu koruyucu sayesinde şikâyetlerin azaldığı ve tümüyle ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa