ÇELİK ENDÜSTRİSİDemir filizlerinden çelik üretilmesi işlemi üzerine gelişen endüstri. Çelik endüstrisi, dayanıklı ve kolay üretilebilir metallere duyulan gereksinim nedeniyle ortaya çıkmış ve gelişmiştir.

Demirciliğin doğuşu, M.Ö. 3500 gibi çok eski bir tarihe dayanır. 1850′li yıllarda Henry Bessemer tarafından İngiltere’de ve William Kelly tarafından da ABD’de geliştirilen Bessemer işlemi, ucuz çelik üretimine olanak tanıdı. 1888′de geliştirilen bir başka yöntemle de demir filizlerinin kolaylıkla kullanılması sağlandı. On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısı boyunca çelik yapımındaki teknolojik gelişmeler; tren yolu rayları, köprüler ve çelik kullanımına dayanan çeşitli alanların doğmasına yol açtı.

1880′li yıllarla birlikte ABD’de gelişen demir yolu ağlarının çelik gereksinimi, bu ülkeyi dünyanın en büyük çelik üreticisi konumuna getirdi. Ancak günümüzde Japon ve Avrupalı üreticilerin rekabetiyle karşılaşan ABD dünya piyasasında %12′lik bir payla Çin’in ardından ikinci sırada yer alır.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa