HÜCREHAYVAN HÜCRESİBİTKİ HÜCRESİBir organizmanın, yapı ve görev bakımından en küçük birimi. Hücreyi ilk defa 1665 yılında İngiliz bilim adamı Robert Hook, mantar dokusunda gözleyerek bulmuştur. “Boşluk” anlamına gelen “hücre” sözcüğünü kullanmıştır. Ancak Hook’un gördüğü şey aslında yalnızca hücrenin ölü çeperiydi.

Hücreler tek başına bulunabilir (bir hücreliler, bakteriler, bir hücreli mantarlar, algler, yüksek bitki ve hayvanların sperma ve yumurtaları). Çok hücrelilerde olduğu gibi, belirli bir görevi yapmak için farklılaşmış hücre grupları (dokular) şeklinde de bulunabilir. Çok hücrelilerin hücreleri birbirine hücre arası maddeyle bağlanmıştır (kemik ve kıkırdakta olduğu gibi) ya da bu madde aracılığıyla ilişkidedir (kan ve lenfte olduğu gibi).

Gametler, bakteriler ve parazitler bir hücrelidir. Bazı silliler ve delikliler gözle görülebilir. En büyük hücre kuş yumurtasıdır. Bugün yaşayanlardan deve kuşunun yumurtası ile 100 yıl önce Madagaskar’da yaşayan Aepyornis kuşunun sekiz litrelik yumurtası bilinen en büyük hücrelerdir. Bilinen en uzun hücreler ise aksonlarıyla birlikte yaklaşık 1 m uzunluğundaki bazı sinir hücreleridir.

İLGİLİ KONULAR

Hücrenin Yapısı, Hücre BölünmesiArkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa