KÖŞE YAZISI

Bir yazarın, gazete sütunlarında herhangi bir konu üzerinde kişisel anlayış, görüş ve düşüncelerini güzel bir biçemle, hiçbir kanıtlama gereği duymadan anlattığı, kimi zaman sanatsal değeri olan, güncel konuları işleyen, başlıklı ve imzalı kısa düz yazılara verilen ad.

Eskiden “fıkra” terimiyle adlandırılan bu yazı türünde yazarın zengin bir bilgi birikiminin olması gerekir. Yazar, güncel konulara değindiği için ilginç bir biçemle yinelemelere düşmeden düşüncelerini yazmalıdır. Aziz Nesin fıkracı için şu benzetmeyi kullanır: “Kelebek gibi renkli, parlak, göze çarpan bir şeydir, ama yine kelebek gibi yaşamı ancak bir günlüktür.”

Köşe yazısı örneklerine her gazetede rastlamak olasıdır. Bir yazının köşe yazısı olabilmesi için gazetenin belli bir köşesinde, belli bir aralıkla (günlük, haftalık, aylık gibi) aynı başlık altında aynı kişi tarafından yazılması gerekir. Şeytanın Gör Dediği/Çetin Altan; Onuncu Köy/Bekir Coşkun; Pencere/İlhan Selçuk gazetelerde rastlanan köşe yazılarının başlık ve yazarlarından yalnızca birkaçıdır.

İLGİLİ KONULAR

Yazı Türleriwww.Ansiklopedim.info