KANIK, ORHAN VELİORHAN VELİ KANIK 1ORHAN VELİ KANIK 2(1914 İstanbul – 1950 İstanbul) Türk şairi. Genç yaşta ölen Orhan Veli, Türk şiirinin en önemli kişiliklerinden biridir. Orta öğrenimi Galatasaray Lisesi ve Ankara Gazi Lisesinde tamamladı. Yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. PTT Genel Müdürlüğünde memurluk yaptı. Millî Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosunda çalıştı. Yaprak dergisini çıkardı. Ölümü üzerine arkadaşları Son Yaprak adlı özel bir sayı yayımladılar.

İlk şiirleri Varlık dergisinde yayımlandı. Melih Cevdet ve Oktay Rifat’la birlikte şiirimizde Yeni Şiir çığırını açtı. Şiirden kalıplaşmış anlatım biçimlerini, gereksiz benzetmeleri, her türlü ölçüyü ve uyağı kaldırıp açık, sade ve yalın bir dil kullandı. Anlam ve iç uyumu öne çıkardı. O zamana dek şiire sokulmamış olan sözcükleri, deyimleri kullandı. Bol bol yergiye ve espriye yer verdi. Şiirleri genç şairler tarafından örnek alındı. Böylece Garip adlı akım başladı.

Başlıca yapıtları şunlardır:
Şiirleri; Garip, Vazgeçmediğim, Destan Gibi, Yenisi, Karşı, Bütün Şiirleri; manzum öyküleri; La Fontaine Masalları, Nasrettin Hoca Hikâyeleri; düz yazıları; Fransız Şiiri Antolojisi, Denize Doğru, Bütün Yazıları.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa