DEFİNE ADASIROBERT LOUIS STEVENSONDEFİNE HARİTASIKİTABIN ORİJİNAL KAPAĞIRobert Louis Stevenson (Rabırt Luis Sitivınsın)’ın 1883′te yazdığı, en ünlü romanıdır.

Jim, bir hancının oğludur. Bir gün hana yaşlı bir denizci konuk olur. Denizci kısa bir süre sonra ölür. Jim denizcinin sandığında bir harita bulur. Haritada ıssız bir adada gömülü bir define olduğu belirtilmektedir. Jim, bir gemi kiralayarak defineyi ele geçirmek ister. Ancak korsanlar da bu hazinenin peşindedir. Korsanlarla savaşarak onları yenen Jim, sonunda amacına ulaşır.

Define Adası, serüven romanları içinde klâsikleşmiş bir yapıttır. Anlatımındaki duruluk ona seçkin bir özellik kazandırmıştır.

Robert Louis Stevenson, 1850-1894 yılları arasında yaşamış İskoç romancıdır. Ailesiyle ve sağlığıyla ilgili yoğun sorunlar yaşadı. Fransa ve Almanya’ya gitti. İlk yazdığı yapıtlarla ilgi çekti. Ününü 1883′te yazdığı Define Adası, İki Yüzlü Adam ve Kaçırılan Çocuk romanlarıyla sağladı. Daha sonra çocuk kitapları yazmaya başladı. Halk arasında “masalcı” adıyla tanındı.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa