CUMALI, NECATİNECATİ CUMALI(1921 Florina – 2001 İzmir) Türk şairi ve oyun yazarı. İzmir Atatürk Lisesini ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Bir süre avukat olarak çalıştı. Yurt dışında memur, İstanbul Radyosunda düzeltmen olarak görev yaptı. Sonraları yaşamını yalnızca yazarlıkla sürdürdü.

İlk şiirini 1939 yılında yayımladı. Önceleri “Garip”çilerin konu ve yazış biçimlerini benimsedi. Sonra bağımsız bir çizgi izleyerek, kendine özgü ve yalın bir anlatımla ürünler verdi. Şiirin yanı sıra, roman, öykü ve oyun alanlarında yapıtlar ortaya çıkardı. Gençlik dönemi şiirlerinde kırları, kıyıları; kısaca, doğayı coşkulu bir yaşama sevinciyle işledi. Kendi şiirini “bir tür iç dökme, sayıklama” olarak tanımladı. Anadolu’nun toplumsal sorunlarını büyük bir ustalıkla ve şiirsel bir dille yansıttı. Oyun yazarlığı alanında da en verimli kalemlerden biri oldu. Çok sayıda yapıtı (Susuz Yaz, Boş Beşik, Tütün Zamanı, Adı Vasfiye, Mine vb.) filme alındı.

Başlıca yapıtları şunlardır:
Şiirleri; Yalnızlıklar, Kısmeti Kapalı Gençlik; anı ve notları; İsrail Notları, Paris Anıları; öyküleri; Değişik Gözle, Makedonya 1900; romanları; Zeliş, Yağmurlar ve Topraklar, Acı Tütün; denemeleri; Niçin Aşk, Etiler Mektupları; oyunları; Boş Beşik, Yaralı Geyik, Nalınlar, Derya Gülü, Yeni Çıkan Şarkılar,Yürüyen Geceyi Dinle, Dün Neredeydiniz?Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa