BAYKURT, FAKİRFAKİR BAYKURT(1929 Burdur – 1999 Essen, Almanya) Türk roman ve öykü yazarı. Gönen Köy Enstitüsünden sonra beş yıl köy öğretmenliği yaptı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünü bitirince ortaokul öğretmeni olarak görev aldı. Şavşat Ortaokulunda iken bakanlık emrine alındı. 27 Mayıs devriminden sonra, ilköğretim müfettişliğine başladı. Türkiye Öğretmenler Sendikasının (TÖS) ve Türkiye Öğretmenler Birliğinin (TÖB) genel başkanlığını yaptı. 1979′dan sonra Almanya’ya yerleşti ve orada eğitim uzmanı olarak çalıştı.

Edebiyata şiirle başladı. Şiirleri ve öyküleri; Türk’e Doğru, Köy Enstitüleri Dergisi, Edebiyat Dünyası, Kaynak, Fikirler, Seçilmiş Hikâyeler ve Beraber dergilerinde yayımlandı. Yetiştiği köy ortamını sergilemede büyük başarı sağladı. Yapıtlarıyla yurt içinde ve dışında ödüller kazandı. Bunlardan birkaçı sinemaya da uyarlandı.

Başlıca yapıtları şunlardır:
Romanları; Yılanların Öcü, Irazca’nın Dirliği, Kara Ahmet Destanı, Amerikan Sargısı, Tırpan, Gece Vardiyası, Koca Ren, Duisburg Treni, İçerdeki Oğul, Onuncu Köy; öyküleri; Çilli, Kaplumbağalar, Efendilik Savaşı, Can Parası, Kalekale; makalesi; Şamar Oğlanları.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa