SIRBİSTAN-KARADAĞSIRBİSTAN-KARADAĞ BAYRAĞISIRBİSTAN-KARADAĞ FİZİKÎ HARİTASISIRBİSTAN-KARADAĞ SİYASÎ HARİTASISIRBİSTAN-KARADAĞResmî adı Sırbistan ve Karadağ Cumhuriyeti’dir. Başkenti Belgrad olan ülkenin nüfusu 9 333 000 kişi (1989), yüz ölçümü 88 361 km2dir. Yönetim biçimi federe cumhuriyettir. Sırbistan 1918 yılında Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı’nın bir parçası oldu. Krallık 1929′da Yugoslavya adını aldı. 1946 yılında da Sırbistan’ın yanı sıra Karadağ ile Yugoslavya Makedonya’sı da ayrı birer federe cumhuriyete dönüştürüldü.

Ülke kuzeybatısında Hırvatistan, batısında Bosna-Hersek ve Karadağ, güneybatısında Arnavutluk, güneyinde Makedonya, doğusunda Bulgaristan ve Romanya, kuzeyinde de Macaristan ile çevrilidir.

Dağlık bir yapısı olan ülkenin batısında Dinar Alpleri, güneybatısında Kuzey Arnavutluk Alpleri, doğusunda da Balkan Dağları yer alır. Tarım ürünleri; buğday, mısır, çavdar, yulaf, meyve ve sebzedir. Endüstri ürünleri; metal eşya, makine, traktör, kâğıt, cam ve kimyasal maddelerdir. Ülkenin başlıca madenleriyse, kömür, kurşun, bakır, altın ve mermerdir.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa