SİERRA LEONESİERRA LEONE BAYRAĞISİERRA LEONE FİZİKÎ HARİTASISİERRA LEONE SİYASÎ HARİTASISİERRA LEONEResmî adı Sierra Leone Cumhuriyeti’dir. Başkenti Freetown olan ülkenin nüfusu, 5 509 263 (2000) kişi, yüz ölçümü 71 740 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Leone, resmî dili İngilizcedir.

Halkın %60′ı Müslüman, %30′u Animist dinlerine mensuptur. Afrika’nın batı kıyısında yer alır. Komşuları, doğuda ve kuzeyde Gine, güneyde Liberya’dır. Kişi başına düşen ulusal gelir, 500 $, insanların ortalama ömrüyse 39 yıldır.

En büyük kenti, Freetown, en yüksek dağı, Bintimani (1948 m)’dir. Başlıca akarsuları, Rokel, Sewa, Moa ırmaklarıdır. Mandrov bataklıklarıyla kaplı kıyı şeridinden sonra, ağaçlık tepeler, onun ardında da doğuya doğru tepeler ve dağlar gelir. Tropik bir iklime sahiptir. Sıcaklık ve nem oranı yüksek, yağışlar ise çok fazladır. Ülke topraklarının yüzde 30′u ormanlarla kaplıdır.

Ülkenin doğal kaynakları; elmas ve boksittir. Tarım ürünleri, kakao, kahve, pirinç, hurma, palmiyedir. Madencilik ve turizm endüstri ürünleridir. Başlıca kentleri, Freetown, Koidu, Bo ve Kenema’dır.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa