BUHAR MAKİNESİBUHAR MAKİNESİSu buharıyla çalışan makine. 1788′de İskoçyalı alet yapımcısı James Watt tarafından icat edildi. Buhar makinesinin yapılma amacı, araçların daha çabuk çalışabilmesi ve bol üretim yapabilmekti.

Buhar makinesinde, kazanda elde edilen su buharı bir silindire gelir. Buradaki piston basınç yaparak onu iter. Bu itiş sırasında soğuyan buharın basıncı düşünce, piston geri gelerek buharı bir yoğunlaştırıcı kazana doğru iter. Soğuk su dolaşım sistemiyle yoğunlaştırıcı soğutularak, buharın su hâline dönmesi sağlanır. Buradan, bir tulumba aracılığıyla yoğunlaştırıcı tekrar kazana gönderilir. Bu işlem arka arkaya tekrarlandığında istenilen aracın hareket etmesi sağlanır.

Buhar makineleri, buharlı lokomotiflerde başarıyla kullanılmıştır. Buhar gücü, insanın gücünü artırmış; küçük atölyelerden fabrikaya geçişi sağlamış ve toplu üretimi yaratan Endüstri Devriminin en önemli adımı olmuştur.

Buhar gücüyle çalışan ilk makineler ve denetim altına alınan güç, fabrikalar, buharlı lokomotifler, hatta buharlı otomobiller ve daha birçok ürün doğurmuştur. Buhar makinesi 19. yüzyıla damgasını vurmuştu; ancak 20. yüzyılda yaşanan yeni teknolojik ve endüstriyel gelişmelerle, buhar makinesi dönemi yavaş yavaş kapanmıştır.Arkadana Yolla
Yazc Dostu Sayfa